تفاوت دوربين مداربسته HD و FULL HD

 

نوع  دوربين مداربسته  به کار گرفته شده در هر جايي، وابسته به نوع آن مکان مي باشد. هر کدام از دوربين هاي مداربسته از نظر رزولوشن متفاوت هستند که کيفيت HD و FULL HD رايج ترين و با کيفيت ترين آنهاست. در ادامه به مقايسه اين دو کيفيت در دوربين هاي مدار بسته مي پردازيم.

فرمت پخش HD در دوربين مدار بسته

High Defenition که به اختصار HD خوانده مي شود از لحاظ لغوي به معناي کيفيت بالا مي باشد. HD در واقع بيان کننده رزولوشن ???*???? پيکسل است که اصطلاحا به آن رزولوشن 720 نيز گفته مي شود.
در مقياس مگاپيکسلي رزولوشن 720 تقريبا برابر با 1 مگاپيکسل در نظر گرفته مي شود. اعداد 720 و 1080 معرف رزولوشن هاي افقي هستند. در نتيجه، دوربين هاي HD با رزولوشن 720p مي توانند تصاويري با کيفيت 1280×720 پيکسل ارائه کنند.

از لحاظ کارايي، کيفيت HD ، کيفيت قابل قبولي در دوربين هاي مداربسته محسوب مي شود. در اين دوربين ها امکان زوم کردن و مشاهده جزئيات سوژه ها به صورت جزئي امکان پذير است.
البته همانطور که قبلا گفتيم؛ هر چه کيفيت تصاوير کمتر باشد فضاي کمتري را هم اشغال مي کند و به پهناي باند کمتري نيز نياز دارد. اين يکي از مهترين دلايلي است که استفاده از دوربين هاي HD را رايج کرده است.

 
 

فرمت هاي HD در اسکن هاي مختلف:

 

720p ( 720×1280 – 720 lines, progressive scanned

1080i (1080×1920 – 1,080 lines, interlaced scanned

1080i (1080×1920 – 1,080 lines, progressive scanned


لازم به ذکر است که تعداد خطوط/پيکسل ها و نوع اسکن مهم است چرا که هر چه تعداد اين خطوط/پيکسل ها بيشتر باشد تصوير با کيفيت تري خواهيم داشت. نوع اسکن ذکر شده نيز در واقع بيانگر تکنولوژي بکار رفته در چيپ تصوير است.

تفاوت فرمت HD و Megapixel

در حوزه مگاپيکسل مي توان هر دوربين مداربسته اي را که داراي رزولوشني بيش از يک ميليون پيکسل است، يک دوربين مگاپيکسل محسوب مي کرد. با اين حال فرمت HD نيز با کمي اختلاف مي تواند زير مجموعه اي از مگاپيکسل باشد.
در بازار سيستم هاي نظارت تصويري و مداربسته کمترين رزولوشن در محدوده مگاپيکسل، رزولوشن 1.3 مگاپيکسل است که مقدار آن برابر با 1280×1024 پيکسل (يا 1.3 ميليون پيکسل) مي باشد. با پيشرفت تکنولوژي در حال حاضر نيز شاهد دوربين هايي با رزولوشن 10 مگاپيکسل در بازار هستيم.
با توجه به توضيحات گفته شده از لحاظ فني دوربين مداربسته با کيفيت HD، جزء دوربين هاي مگاپيکسلي محسوب نمي گردد اما از لحاظ عرفي آن را جزو همين دسته مي شناسند.
 

مزيت مهم

يکي از مزاياي مهم دوربين مدار بسته HD اين است که به راحتي مي توان آن را جايگزين دوربين هاي آنالوگ قديمي و تيوي لايني نمود. چون اين دوربين ها با سيستم هاي NTSC يا PAL کاملا سازگار هستند مي توان بدون هيچ هزينه اضافي سيستم امنيتي خود را ارتقا بدهيد.

دوربين مدار بسته Full HD

فرمت Full HD برابر با ????x???? پيکسل مي باشد که تقريبا معادل با 2 مگاپيکسل است. طبيعتا دوربين مدار بسته Full HD داراي کيفيت تصوير بالاتري نسبت به دوربين HD مي باشند.
از اين رو؛ دوربين هاي Full HD برخلاف HD کيفيت بالاتري دارند و جزييات در آنها به راحتي قابل مشاهده است. اما به همان ميزان نيز فضاي بيشتري از هارد و پهناي باند را نيز اشغال مي کند.
 

تفاوت دوربين مداربسته HD و Full HD

کيفيت تصوير

مهم ترين تفاوت ميان دوربين هاي HD و FULL HD وضوح تصوير يا همان رزولوشني است که در تصاوير آنها نمايان مي شود. به همين دليل پيشنهاد مي شود براي مکان هايي که از نظر امنيتي حساسيت بالايي دارند از دوربين هاي FULL HD استفاده شود.

پهناي باند و فضاي ذخيره سازي

همانطور که گفتيم در دوربين هاي مداربسته هر چه کيفيت تصاوير بالاتر باشد حجم آنها نيز بيشتر مي شود. در نتيجه براي انتقال آنها به پهناي باند بيشتري نياز است. بالطبع فضاي بيشتري هم براي ذخيره سازي نياز دارد.

محيط هاي مناسب براي استفاده از دوربين مدار بسته HD و FULL HD

هر دو مدل را مي توان در محيط هاي داخلي و خارجي به کار برد. اما در محيط هايي که ميزان نور آن پايين است بهتر است از مدل FULL HD استفاده کرد تا کيفيت تصاوير بهتر نمايش داده شود.

قيمت


کيفيت دوربين هاي FULL HD تقريبا 2 برابر کيفيت HD است، از طرفي FULL HD ها به دستگاه NVR قوي تري نياز دارند. به همين دليل دوربين هاي FULL HD نسبت به HD گرانتر هستند. از سوي ديگر براي مشاهده تصاوير به همان کيفيت ضبط شده نياز به مانيتورهاي با کيفيت است که عامل ديگر افزايش هزينه است.

  1. https://www.plurk.com/p/ohf10u
  2. https://vk.com/wall531217510_32055
  3. https://hometownhomedecor.com/activity/p/466558/
  4. http://ijustwanttoplaypoker.com/blog/activity/p/457308/