تکنولوژي نقشه گرمايي Heat Map در دوربين مدار بسته چيست؟

در سال هاي گذشته پيشرفت هاي چشمگيري در تکنولوژي دوربين هاي تحت شبکه صورت گرفته است وقابليت هاي بي شماري به ان افزوده گشته است. اين قابليت ها مي توانند کاربردهاي فراواني در کسب و کارهاي مختلف داشته باشند. به وسيله زير مجموعه هاي توابع تجزيه و تحليل VCA امکانات پردازشي بسياري در اختيار کاربران قرار گرفته است. از جمله اين توابع مي توان به قابليت نقشه گرمايي يا Heatmap اشاره نمود.

با استفاده از اين قابليت که بيشتر در کسب و کارهاي تجاري و فروشگاه ها کارايي دارد مي توانيد نقاط پر رفت و آمد و يا کم تردد مکان تجاري خود را مشخص نموده و بر طبق آمار به دست آمده استراتژي هاي مناسبي را جهت نحوه چيدمان و نوع کالاي مورد نظر و نيز ساير عوامل مهم در افزايش فروش اتخاذ نماييد.

کاربرد نقشه هاي گرمايي

اين قابليت با ارائه اطلاعات واضح تري از نحوه رفت و آمد و تردد مشتريان در بازه هاي زماني مختلف راهکار هاي بهتري را در نحوه مديريت يک مجموعه تجاري در اختيار کاربر گذاشته و باعث ارتقا نحوه خدمت رساني به مشتريان فروشگاه نيز مي گردد.

نقشه هاي گرمايي اين امکان را به  شما مي دهند تا در اسرع وقت نقاط شلوغ، مناطق کم رفت و آمد و …  را در فروشگاه خود شناسايي کنيد. تصاوير گرفته شده در زمان واقعي و همچنين در بازه هاي زماني مختلف توسط دوربين هاي شبکه (IP) به شما کمک مي کنند تا الگوهاي ترافيک مشتري را ارزيابي نماييد. اين اطلاعات در هر نقطه از شبکه در دسترس خواهد بود.

نحوه عملکرد

به عنوان مثال زماني که تردد مشتريان در يک نقطه خاص از فروشگاه افزايش مي يابد، نقشه هاي گرمايي اين مناطق را با رنگ هاي متفاوتي ارائه مي کنند که نشان دهنده نحوه توزيع مشتريان و تراکم افراد در نقاط مختلف فروشگاه است. براي مثال نقاط قرمز نشان دهنده نقاط پرتراکم است. در حاليکه نقاط سبز نشان از ترافيک جمعيتي کمتري است. و يا براي مثال رنگ آبي نشان دهنده نقاطي است که اغلب بازديد کننده اي ندارد. لازم به ذکر است که اين فناوري اطلاعات زماني دقيقي را نيز در دسترس کاربر مي گذارند که نشان دهنده بازه زماني مربوط به اوج شلوغي فروشگاه، زمان هاي رکود و ساير اطلاعات مربوطه است.

خروجي داده هاي مربوط به دوربين هاي مداربسته با تکنولوژي نقشه هاي گرمايي را مي توان به صورت نمودارهاي روزانه، هفتگي و ماهانه در اختيار کاربر گذاشت. به اين شرح که در نمودار روزانه، ميزان تراکم جمعيت در هر ساعت و در نمودار هفتگي و ماهانه ميزان تراکم در هر روز به صورت عددي قابل مشاهده است.

نکته قابل توجه اين است که در تکنولوژي نقشه هاي گرمايي بر خلاف نام آن از هيچگونه اطلاعات مربوط به تغييرات گرمايي يا دما استفاده نشده است.

 

 

 

مطالب مرتبط:

  1. افزايش دهنده کابل HDMI / سي سي دي يا CCD چيست؟
  2. حسگر رادار دوربين مداربسته
  3. استاندارد IP و IK در دوربين مداربسته
  4. فناوري EIS و OIS در دوربين مدار بسته